Av DAG HAAKON HELLEVIK
Vi kunne kanskje trengt en ekstra spiss i den første kampen i sommerens lille Europa-turne, for den endte 0-0. Om det hadde hjulpet å ta med Žan Celar er imidlertid mer usikkert. Sloveneren kom fra sveitsiske Lugano for to år siden, etter å ha skutt klubben til andreplass i serien og seg selv til tittelen som toppscorer i sveitsisk liga. Championship ble imidlertid for mye for ham, og da han endelig fikk hull på den berømte byllen med to mål mot Cardiff i november 2024, forsvant han rett inn på sykestua med en langvarig muskelskade.
Nå drar han sin veg etter to mislykkede år i England og Tyskland. Først ble det to mål på 24 kamper for QPR i Championship, og deretter null på 16 på utlån til Fortuna Dusseldorf i 2. Bundesliga. Heldigvis for alle parter fikk vi solgt ham tilbake til det ene landet hvor han fortsatt har et godt navn. Han er klar for FC Basel, også det i eliteserien i Sveits. Vi fikk attpåtil en overgangssum, og uansett hvor stor eller liten den sjekken var, så kan vi bokføre pengene som ren bonus.
Hva 0-0-kampen angår, så gikk den mot First Vienna FC i Wien i Østerrike. De skryter av å være landets eldste klubb og spiller – som QPR – på nest øverste liganivå. De har en rekke nasjonale serie- og cupmesterskap på CV’en, det siste dog så langt tilbake som i 1955. Av storheter som nordmenn husker kan First Vienna skryte av å ha hatt Mario Kempes på lønningslista – han argentineren som var alle unge pikers langhårete drøm tilbake i VM i 1978.
I begge kampene stilte QPR med ett lag i hver omgang som tradisjonen er midt på sommeren, og alt i alt 23 spillere fikk slippe utpå. I en sommer hvor vi har signert to nye keepere var det selvsagt naturlig at ingen av dem fikk spille. U21-rekrutt Matteo Salamon fikk være på banen i samtlige 90 minutter ikke bare i den første kampen - men i den andre også! QPR-spillerne var stinne av vekter og løpeturer, og heller ikke hjemmelaget kunne mønstre noen angripere av omtalte Kempes’ kaliber.

Foto QPR FC
Den andre kampen vant vi komfortabelt, men mot betydelig svakere motstand. Hjemmelaget Wiener Neustädt, hjemmehørende i en forstadsby litt sør for «ordentlige» og gamle Wien, holder til på serienivå fire. QPR gikk kraftig ut fra start, og etter bare seks minutter fikk vi se friskmeldte Rumarn Burell score sitt første for sommeren. Deretter gikk det ikke lenge før Amadou Mbengue crossbamboozlet den østerrikske keeperen. Ordet hadde vi aldri hørt før vi så det i QPRs eget matchreferat, men etter å ha sett videoklippet har vi skjønt at det er engelsk for å sleive så mye på innlegg at ballen går i mål i stedet for på hodet til en av lagkameratene i feltet. Men kjenner vi Amadou rett så mente han det som et skudd. Fyren mener jo alt han gjør så til de grader, det skal han virkelig ha kudos for!
Hjemmelaget reduserte ved Lukas Toifl etter en dødball, så alle skavanker fra i fjor er ikke ryddet av veien. Dessuten rapporteres det om et massivt sjansesløseri. Vi er jo fortsatt QPR! Vi vant med to likevel, etter en straffescoring av Richard Koné i minutt 89.

Foto QPR FC
Fansen som tok turen til alpelandet fikk se de første seniorminuttene til rekruttspillerne Cory Adjetey-Brew og Phil Sanyaolu, samt nysigneringene Boy Kemper og Justin Obikwu. Alle får positiv omtale, men så er vi da også en supporterskare som gjerne er veldig positive, helt til det begynner å gå galt. Og så langt uti sesongen er vi fortsatt ikke kommet.
Når dette leses er laget kommet vel hjem, klare til å fortsette sine økter med løping og vektløfting hjemme i Heston. Fire treningskamper gjenstår, den første mot Wycombe Wanderers på tirsdag. Deretter kommer høstens Loftus-premiere, mot Fiorentina lørdag 25. juli. Den som vil se en antydning til et toppet førstelag må nok vente til da. De to siste kampene går to dager på rad, mot Bromley fredag 31. juli og mot AFC Wimbledon dagen etter. Da ligger det an til at hele A-stallen får hver sine 90-minuttere i beina før den offisielle sesongen starter mot Millwall helga etter.
First Vienna – QPR 0-0
Lørdag 11. juli
Første omgang: Salamon, Adamson, Dunne, Edwards, Kemper, Alemayehu, Madsen, Bennie, Vale, Saito, Burrell.
Andre omgang: Salamon, Mbengue, Morrison, Clarke-Salter, Adjetey-Brew, Varane, Pearman, Smyth (Sanyaolu 75), Chair, Lloyd (Obikwu 75), Kone.
Wiener Neustädt – QPR 1-3 (Burell, Mbengue, Koné)
Torsdag 16. juli.
Første omgang: Salamon, Mbengue (Adamson 45), Dunne, Edwards, Kemper, Alemayehu, Madsen, Vale, Chair, Smyth, Burrell.
Andre omgang: Salamon, Adamson, Morrison, Clarke-Salter, Adjetey-Brew, Morgan, Varane, Sanyaolu (Poku 74), Saito, Lloyd, Kone.

