I midten av mars 2006 lå Portsmouth nest sist, åtte poeng bak sikker plass. Klubben sto bokført med fire seire på 28 kamper, og hadde tapt sju av åtte kamper etter nyttår.
Fritt fall
Klubben fra Englands sørkyst var i fritt fall og og et nedrykk virket uunngåelig, til tross for at den russiske krøsusen Alexandre Gaydamak to måneder tidligere hadde kjøpt Portsmouth. Han sørget i samme vending for å kjøpe et nytt lag til Fratton Park, og å hente Harry Redknapp tilbake fra Southampton.
I mars snudde altså den sportslige lykken for Portsmouth. Klubben vant seks av de resterende ti kampene, og kapret 17. plassen med fire poengs klaring til nedrykk.
Sju poeng
Etter lørdagens tap mot Aston Villa deler vi fremdeles sisteplassen med Reading.
Det er sju poeng opp til sikker plass, og pessimistene blant oss er begynt innse at veien fram til fortsatt PL-kontrakt kan bli for tøff.
Dette er for øvrig en klassisk forsvarsmekanisme hos realister som vil beskytte seg selv mot flere skuffelser, miserable lørdagskvelder og tusenmetersblikk ut i tomme lufta.
Redknapp ser det imidlertid annerledes, selv om realismen henger ute til tørk også der i gården.
- Dette kommer til å bli tøffere enn da jeg berget plassen med Portsmouth. Men det er ikke umulig. Vi spiller god fotball, noe som er oppløftende. Vi må bare fortsette med det og kutte ut tåpelige feil.
Optimisme
- La oss være ærlige. Før vi spilte mot Southampton og Sunderland hadde jeg aldri trodd vi skulle sitte igjen med full pott. Vi er begynt å sette sjansene, noe som har vært fraværende hele sesongen. Det gir grunn til optimisme, slår han fast.
Redknapp setter seg hårete mål for å berge fortsatt PL-spill for QPR.
- Vi må vinne borte mot både Fulham og Reading. Samtidig må vi vinne våre resterende hjemmekamper. Klarer vi dette, er det gode muligheter for å berge plassen, sier han.
Dette er QPRs resterende program:
April
Man 01: Fulham - QPR
Søn 07: QPR - Wigan Ath
Lør 13: Everton - QPR
Lør 20: QPR - Stoke City
Søn 27: Reading - QPR
Mai
Lør 04: QPR - Arsenal
Søn 12: QPR - Newcastle Utd.
Søn 19: Liverpool - QPR
Om du vil prøve deg som spåkjerring, gå til BBCs "score predictor". Her kan du selv tippe resultatene i det som gjenstår av sesongen.
Post gjerne QPRs plassering i kommentarfeltet under denne artikkelen.
