Om det var en mening bak at vi skulle ryke ut for MK Dons lørdag, så kunne det i hvert fall skjedd med æren i behold. Men, nei, vi røyk ut på flaueste vis. Fire mål i mot på hjemmebane, eller for den sak skyld, hvilken som helst bane, hører ingen steds hjemme! Harry har da heller ikke oppført seg som Tause Birgitte i etterkant. Godt vi slipper å se mer enn 1-2 mann mot Manchester City.
Vi har foruten "tragedien" mot MK Dons gjort det bra etter nyttår. Ingen tap og seier mot Chelsea. Samtidig må det sies at vi endelig har fått marginene på vår side. En annen dommer kunne f.eks gitt westhammerne straffe i 1. omgang, og det var ineffektive avsluttere, og en strålende Cesar, som gjorde at vi kom helskinna fra øst-London.
Midtforsvaret
Harry, og forsåvidt alle andre med bare gode ønsker for QPR, har vært, og er, bekymra for steinsolide Ryan Nelsen sin avreisedato til Toronto. Det ser ut som om vi som skal se City-kampen fra tribuneplass får lov å ta avskjed der. Harry jobber også opp mot Norwich-kampen men den er søndag kveld veldig usikker. Men det kan være at vi allerede innen tirsdag har fått napp hos FC Porto og deres Rolando. Det kan åpne for en debut mot City, i det minste i noen innbytteminutter.
Formsterk tittelkandidat
Man City er i utgangspunktet en mektig motstander, en seriemesterskapsfavoritt. Dog har de havna litt bakpå i forhold til rivalen fra samme by, som foreløpig ikke viser svakhetstegn, og bakom lurer nevnte Chelsea. Formen til City er upåklagelig med 4 seiere på de 5 siste seriekampene og har avansert til 5.runde i FA-cupen på bekostning av Watford og Stoke. På disse kampene har de skåra 15 mål og tatt i mot 4, hvorav 3 mot vår neste motstander Norwich, som alle 3 kom i 1. omgang. Det gjorde forøvrig City sine 4 også... Tapet var mot Sunderland 0-1 borte 2. juledag. Siste bortekamp i serien var mot Arsenal, og de vant 2-0.
Skader
På skadefronten er en viktig mann borte for City, Vincent Kompany. Hos oss er fortsatt Johnson og Bosingwa ute, og hvem savner egentlig sistnevnte. Det har vært visse rykter rundt et fravær av både Taarabt og Remy men jeg skal vedde ei pølse med lompe på at de stiller, om så det er med rullestol.
Sjansespill i starten
Vi har i de kampene vi kan sammenligne med denne, Spurs og Chelsea, brukt omlag 10 minutter i hver omgang på å få satt forsvarsspillet, og da tenker jeg også på presset fra midtbanen og inn. De to lagene skapte sine store sjanser nettopp innafor disse minuttene, uten at vi blei straffa.
Klarer vi å tette igjen fra første spark på ballen har vi faktisk stor poengsjanse. Jeg er ikke hellig overbevist om at vi skårer sjøl så 0-0 kan være et tips. Men klarer vi å sperre pasningsspillet deres på vår banehalvdel vil City-spillerne gå sure og prøve å gjøre mye på egen hånd, og da må vi benytte minst èn av overgangsmulighetene vi får.
Da kan vi stjele alle tre poengene, som vi så sårt trenger!
Tilbakeblikk! Fra oppgjøret 2. mars 1991. Les Ferdinand ble matchvinner mot et formsterkt City.
