Av ALLAN KLO

Å skrive et referat fra sesongens siste kamp, markerer på flere måter avslutningen av en fotballreise som har vært mildt sagt spesiell.

Sesongavslutningen for ett år siden ga håp om at vi denne sesongen for én gangs skyld kunne legge lista noe høyere enn å håpe på å berge plassen. Martí Cifuentes tok oss med storm etter hvert som resultatene begynte å gå vår vei. 4-0 mot opprykksjagende Leeds United ble fyrverkeriet som sendte oss inn i sommerferien fulle av håp om bedre tider.

Det er som kjent håpet som dreper.

Fotballtur
I september reiste min sønn Yngve, Dag Håkon Hellevik og undertegnede på en liten fotballturné. Tre kamper ventet, bortekamp mot Sheffield Wednesday og to hjemmekamper mot hhv Crystal Palace og Millwall. Sesongstarten hadde på ingen måte gitt håp om bedre tider, men pyttsan, optimismen rår alltid før kampstart, spesielt etter oppvarming på et strategisk plassert vannhull i Shepherds Bush.

I seriekampene mot Sheffield W. og Millwall fremsto QPR som et middelmådig lag. Alfie Lloyd ga oss dog en følelse av seier da han utlignet en evighet ut i overtiden på Hillsborough, men i begge seriekampene så vi tegn på at midtbanen ble overkjørt gang på gang. Rent sportslig kan vel denne turen beskrives som en realitetssjekk.

.
15. september 2024. Bortekampen mot Sheffield Wednesday ble en aldri så liten oppvåkning. QPR var ikke i nærheten av de vi så mot slutten av 2024/25-sesongen.

Overprestert
Oppsummert må det være lov å si at dette laget har overprestert denne sesongen. Skadene har kommet i tur og orden, og har tvunget fram taktiske ad hoc-løsninger som ikke styrker formasjonene fra kamp til kamp. Det må anses som et mirakel at vår venn fra Spania har klart å unngå nedrykk med denne troppen.

Med et par unntak har jeg sett samtlige kamper denne sesongen via QPR pluss og Viasport. Det har for det meste vært trøstesløse greier, der det jevnlig har meldt seg eksistensielle spørsmål som:
- Hvorfor gidder du?

Den siste uka har dette spørsmålet returnert med fornyet kraft. Joda, å berge plassen i Championship er en prestasjon med dette laget. Problemet er at det blir ikke bedre. Hvem har ansvaret? Klubbeier Ruben, som denne sesongen har kastet mange titalls millioner ut i dette pengesluket av en klubb? Klubbdirektør Nourry, som har tillatt at klubbens leder for sunnhet og helse i laget ivaretar sine oppgaver på Teams - fra Dubai?

Usikker fremtid
Det bare føyer seg inn i mange år med usikkerhet og frustrasjon. Samtidig forsterker obskure klubber i nabolaget sine posisjoner i Premier League. Fulham og Brentford har skjønt det, og det hadde ikke vært mulig uten et bunnsolid eierskap og klubbledelse. QPR er rett og slett akterutseilt i kampen om talenter. Vi har et av Englands flotteste treningsanlegg, men det er ikke nok i kampen om talentene.

Usikkerheten har forsterket seg de to siste ukene. Martí Cifuentes fremtid i QPR er i skrivende stund et lite mysterium, og QPR har for sikkerhets skyld gitt spanjolen beskjed om å holde seg unna både treningsfelt og kamper. Jeg er neppe den eneste supporteren som er møkk lei.

Sunderland
Kun fire minutter var gått da Nicolas Madsen, av alle, sendte QPR i ledelsen. Vår danske venn kontrollerte ballen på utmerket vis etter et innlegg fra Ashby. Det påfølgende skuddet ble presist plassert til side for Anthony Patterson. Hjemmelagets forsvar var riktignok på tilbudssiden og ga Madsen et par nautiske mil med plass, men det fratar ham ikke respekt for måten han scoret på.

Sunderland våknet raskt til liv. De er klare for playoff, men har en miserabel kamprekke bak seg som neppe egner seg for teambuilding før det avgjørende sluttspillet starter. De kom ofte framover, men klarte ikke å skape skikkelige sjanser.

I stedet var det Jonathan Varane som fikk til et godt løp etter halvspilt omgang. Han gled som kniv i smør gjennom det ryggende Sunderland-forsvaret. Innlegget derimot, det klarte han selvsagt å senderett til en motspiller.

.
Foto: QPR FC

Ilias Chair har slitt med skader gjennom store deler av sesongen, og det var derfor svært positivt å se ham førsterekka denne ettermiddagen. Like før pause gikk han i bakken uten å ha vært i kontakt med en motspiller. Chair rullet rundt på gresset i smerte, og vi fryktet det verste. Etter noen minutter på sidelinja klarte han likevel å spille videre.

En omgang som blir fort glemt ebbet ut med en knapp ledelse etter Madsens fine scoring. Det er da noe.

2. omgang
Ilias Chair ble erstattet av Rayan Kolli, men det var lite som tydet på at denne omgangen ville bli annerledes enn den første. Mye balltrilling på midten etterfulgt av formålsløse løp preget spillet. Et frispark fra Madsen hadde en pen innsving fra høyre, men da ballen ble spilt hadde Jimmy Dunne plassert seg selv i offside.

Det skjedde i det hele tatt svært lite utpå gresset som kunne minne om offensiv og attraktiv fotball. Colback forsvant ut med en skade, og plusset seg dermed på uførestatistikken i en sesong som må nærme seg rekord i antall skadde spillere. Noen minutter senere var det Dembeles tur å hinke av banen. Selvsagt.

Men så: 82. minutt. Harrison Ashby gjorde et friskt langs høyresiden. Pasningen mot Frey var ikke borte vekk, men den storvokste sveitseren klarte ikke å stokke beina.

Supervikar berget smultringen
Sunderland kastet flere spillere framover, og i det 85. minutt ble det liv på tribunene. En nydelig heading hadde god retning, men supervikar Joe Walsh tok sats og i et tigersprang fikk han avverget scoring. Nydelig redning av reservekeeperen som har sett de fleste kampene fra benken.

Hjemmelaget fortsatte presset, men kom ikke til sjanser av betydning. Seier i sesongavslutningen er jo en blomst å ta med seg etter en berg- og dalbane uten sidestykke. Av spillerprestasjoner må Madsen nevnes. En solid kamp fra ham. Kolli gjorde seg heller ikke bort, og var ofte nede i eget forsvar for å stagge de mange Sunderland-spillerne som svermet rundt Walsh.

.
Nicolas Madsen fikk sin tredje scoring denne sesongen. Dansken har hatt en variabel sesong, men har overbevist de siste ukene. I dag ble han matchvinner. Foto: QPR FC

Takk tel dokk
Til slutt noen ord om de som har bidratt til å holde liv i qpr.no. Referentkorpset har denne sesongen bestått av Atle Homb-Vesterås, Frode Rekve, Kåre Svang, Dag Håkon Hellevik og undertegnede. På grunn av kjappe leveringer, har vi vært i stand til å levere referatene relativt kort tid etter kampslutt. Hjertelig takk til dere!

Steinar Sæther har levert kampanalyser til så godt som samtlige oppgjør denne sesongen. I tillegg har han holdt i Dagens Dobbel. Hatten av for Steinar!

Ha en god sommer!

Fakta:

Sunderland - QPR 0-1 (0-1)
Mål: Madsen 4
Gule kort: Kolli, Madsen, Frey

Laget: Walsh, Dunne, Edwards, Morrison, Colback (Fox), Varane, Ashby, Chair (Kolli), Dembele (Andersen), Madsen (Morgan), Frey
Ubenyttede reserver:  Shepperd, Esquerdinha, Murphy, Bennie, Sutton.